تولوئن ، قیمت تولوئن ، فروش تولوئن

 خواص تولوئن 

فرمول شیمیایی تولوئن C6H5CH۳ می باشد و از واکنش یدید متیل ( CH3I ) با بنزن و آلومینیوم کلراید (AlCl3 ) در شرایط آزمایشگاهی تولید می شود. تولوئن از هیدروکربنهای آروماتیک است و به مقدار زیادی در قطران زغال سنگ یافت می‌شود. تولوئن مایعی بی‌رنگ و آتش‌گیری است و به عنوان حلال در صنایع مختلفی چون رنگ و رزین کاربرد دارد. تولوئن (متیل‌بنزن یا فنیل‌متان)، مایعی صاف و نامحلول در آب بوده و بوی آن شبیه بوی تینرهای رنگ معمولی است. 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش تولوئن با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

کاربرد تولوئن 

تولوئن به عنوان یک مادهٔ اولیه و همچنین حلال شیمیایی کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای آن می توان به حلال رنگ، تینر رنگ، درزگیر سیلیکونی، واکنش‌گر شیمیایی، پلاستیک، جوهر چاپ، چسب، لاک و ضدعفونی کننده و گندزدا اشاره کرد. همچنین می‌توان از آن برای ساخت فوم و TNT استفاده نمود. نکته جالب دو مورد تولوئن کاربرد آن به عنوان دارویی استنشاقی برای زدودن سموم می‌باشد.

 

خطرات تولوئن 

میزان سمی بودن تولوئن در مقایسه با بنزن بسیار کمتر است و غلظت بسیار بالایی لازم است تا تنفس تولوئن منجر به مرگ شود، اما غلظت‌های کمتر آن به راحتی بر روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. غلظت‌های کم تا متوسط تولوئن، منجر به ایجاد خستگی، سرگیجه، ضعف، رفتار نامتعادل، نقصان حافظه، بی‌خوابی، کم‌اشتهایی، و کم شدن دید و شنوایی می‌گردد. با از بین رفتن حضور تولوئن، این حالات نیز کم می‌شوند. تولوئن ممکن است بر کلیه اثر نامطلوب بگذارد . هیچ مدرکی دال بر سرطان‌زا بودن تولوئن در دست نیست. 

غلظت مجاز  ppm۲۰۰ برای محیط کار و  mg/l۱ برای آب آشامیدنی توصیه شده‌اند. تولوئن نه تنها از طریق استنشاق بخارش می‌تواند به بدن انسان وارد شود، بلکه از خاک‌های آلوده شده هم این امکان وجود دارد؛ چرا که در این حالت، امکان تماس مستقیم انسان با خاک، نوشیدن آب زیرزمینی آلوده و تبخیر از خاک وجود دارد. با توجه به سرطان‌زا بودن بنزن، هم اکنون از تولوئن که خواصی مشابه با بنزن دارد، به عنوان جانشین استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

محصولات مرتبط با این محصول