بوراکس دکا ، قیمت بوراکس دکا ، فروش بوراکس دکا

بوراکس فرمی از سدیم بورات طبیعی است که متشکل از بوریک اکسید (B2O3)، سدیم اکسید و آب ، نمک قلیایی ،سفید و بلوری با بافر و خاصیت گدازنده است. در این مقاله به معرفی نوع دکا این محصول می پردازیم. این ترکیب به صورت پودر یا دانه های گرانوله منبع مهمی از  B2O3به خصوص در فرآیندهایی است که حضور همزمان سدیم مورد نیاز است. برای خرید فروش این ماده و اطلاع از قیمت ها از طریق راه های زیر با ما در تماس باشید.

فروش بوراکس 

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش بوراکس و انواع پنتا و دکا آن اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت بوراکس و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید. 

برای اطلاعات بیشتر ، مشخصات فنی و انالیز دکا را مشاهده کنید 

ویژگی ها

نام  borax مشتق از واژه ی عربی گلیستن (براق) به معنی درخشان گرفته شده است. زیرا این کانی براق است. یکی از مشخصه‌های بوراکس از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز بورای تبدیل هرمول بخار آب از دکاهیدرات به پنتاهیدرات می‌باشد که این مقدار برای بوراکس 943/12 کیلو کالری محاسبه شده است. 

این مواد براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه 1) بوراکس بدون آب Na2B4O7 (2 بوراکس پنتا هیدرات و 3) بوراکس تترا هیدرات تقسیم می­گردند اما همان طور که ذکر شد واژه بوراکس اغلب به دکا هیدرات اطلاق می­شود. این ماده به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل می­شود.        

وقتی این مادهبه شعله افزوده شود رنگ شعله از زرد به زرد مایل به سبز تغییر می­کند. 

محصول فوق در دمای حدود 68 درجه سلسیوس آب این ترکیب شروع به دهیدراته شدن میکند.در آب و سایر حلال های آۀی قابل حل است.

  

کاربرد 

 

صابون و مواد شوینده 

ترکیب فوق در بسیاری از شوینده ها به عنوان عامل بافر PH برای کمک به امولیون سازی روغن ها وجود دارد.

 

 ساینده ملایم 

این ماده برای پوست دست ملایم است اما برای از بین بردن آلودگی ها بسیار موثرند به همین منظور این ماده به فرمولاسیون های پاک کننده سطوح مثل فلزات و سرامیک و شیشه و همین طور شوینده های دست و واکس ها اضافه می­شود.

 

محصولات بهداشتی 

این محصول هیدرات در صنایع آرایشی بهداشتی و دارویی مورد استفاده قرار می­گیرد. این ماده در محلول لنزهای تماسی به همراه بوریک اسید به عنوان بافر و ماده شوینده وجود دارد و عامل اتصال عرضی برای امولسیون سازی موم و پارافین به عنوان پایه ای برای ساخت کرم ها و لوسیون ها و پماد نیز هست.این ماده در برخی فرمولاسیون های سفید کننده های دندان نیز وجود دارد.

 

شار متالوروژی 

توانایی این محصول برای حل کردن اکسید فلزات در بازیابی فلزاتی مثل برنج، مس، سرب و روی  موجب می­شود برای این منظور (شار متالورژی) نیز مورد استفاده قرار گیرد. در صنعت فولاد بوراکس دکاهیدرات به عنوان پوششی برای جلوگیری از اکسیداسیون سطح شمش های مذاب کاربرد دارد.

 

در جوشکاری، لحیم کاری بوراکس دکاهیدرات سطح فلزات را می­پوشاند و از در معرض هوا قرار گرفتن و اکسیداسیون آنها جلوگیری می­کند، همچنین به عنوان حلال وماده شوینده مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

مخلوطی از borax و آمونیوم کلرید به عنوان شار در جوشکاری آهن وفولاد مورد استفاده قرار میگیرد.این ماده از بالا رفتن نقطه ذوب اکسید آهن به طور ناخواسته جلوگیری کرده و این دما را کاهش میدهد. این ماده همچنین به عنوان شار برای لحیم کاری فلزات گران قیمت مانند طلا و نقره مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

مهار خوردگی 

نوع دکا هیدرات این محصول به علت قابلیت مهار خوردگی در همگی سیستم های تصفیه آبی گنجانده شده است.

 

ضد یخ

حلالیت بالای بوراکس دکاهیدرات در اتیلن گلیکول موجب می­شود در فرمولاسیون های ضد یخ ماشین به طور خاص مفید باشد.

 

چسب 

این ماده بخشی از  فرمولاسیون های چسب برای چسباندن مقوا و کاغذ های موجدار است چون این ماده در ساختار خود حاوی پیوندهای محکم گروه هیدروکسیل است.

 

تولید الیاف سلولزی 

الیاف بور استحکام کششی بالا دارند و می توانند به پلاستیک اضافه شوند که قوی تر از فولاد و در عین حال سبک تر از آلومینیوم  شوند. فایبرگلاس های متشکل از دکابوراکس مقاوم به حرارت و مواد شیمیایی هستند.

 

کشاورزی 

بور ریز مغذی لازم برای رشد گیاه است. این ماده در کنترل و از بین بردن حشرات و قارچ ها بسیار موثر است. این ماده حامل علف کش ها نیز هست.

 

واکنش های هسته ای 

در تشخیص نوترون و در برخی از میله کنترل رآکتورهای اتمی به عنوان نوترون جذب می کند.

 

بافر pH 

سدیم بورات در آزمایشگاههای بیوشیمیایی به عنوان بافر در ژل الکتروفورز مثل بافر TBE یا BBS مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

تصفیه آب 

این مادهبه تنهایی میل ترکیبی به کاتیون های آب سخت ندارد اما طی واکنش های زیر در تصفیه آب به کار برده می­شود 

Ca2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → CaB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq) 

Mg2+ (aq) + Na2B4O7 (aq) → MgB4O7 (s)↓ + 2 Na+ (aq)

یون های سدیم حاصل از این واکنش ها منجر به سختی آب نمی­شوند.

 

افزودنی غذایی 

به غذاهای خاصی مثل خاویار و رشته فرنگی در شرق آسیا افزوده می­شود.

 

ایمنی 

این ترکیب سمیت حاد ایجاد نمی­کند.

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو