اسید فرمیک ، قیمت اسید فرمیک ، فروش اسید فرمیک ، عکس اسید فرمیک

فروش اسید فرمیک و یا خرید اسید فرمیک . جهت ثبت سفارش با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

اسید فرمیک چیست؟

اسید فرمیک (Formic Acid) یا جوهر مورچه یا متانوئیک اسید، از جمله سبک ترین و ساده ترین اسیدهای کربوکسیلیک به شمار می آید. ساختار شیمیایی فرمیک اسید به این صورت است که یک اتم هیدروژن به گروه کربوکسیلیک متصل شده است. ساختار شیمیایی اسید اسیتک نیز به همین شکل است با این تفاوت که به جای هیدروژن، یک گروه متیل به کربوکسیلیک متصل می شود. فرمول شیمیایی فرمیک اسیدHCOOH   و وزن مولکولی آن 3/46 می باشد. در آب، اتر، الکل و اکثر حلال های آلی قطبی کاملا محلول است. در هیدروکربن ها هم کمی حل می شود.

formic acid هم در طبیعت یافت میشود وهم در آزمایشگاه ها سنتز میشود. در طبیعت در نیش و گزش حشراتی مانند مورچه و زنبور یافت می‌شود. این همان ترکیبی است که باعث ایجاد التهاب پس از نیش زنبور یا گزش مورچه میشود. همچنین ترکیب عمده این ماده گزش‌زا در برگ گزنه ‌است. این ماده بی رنگ ، ودارای بوی قوی است. هرچند در طبیعت حشرات از آن به عنوان سلاح در مقابل شکارچیان استفاده میکنند، انسان ها نیز به کاربردهای آن پی برده اند و هرروز از آن استفاده میکنند.

 

 

خرید اسید فرمیک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اسید فرمیک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

  

021-77641136

021-77649244                               

021-77641217

 

 

 

کشور تولید کننده: -

خرید مواد شیمیایی بسته بندی: -

خرید مواد شیمیایی درصد خلوص: -

قیمت اسید فرمیک

برای آگاهی از قیمت با کارشناسان فروش ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:
     09198991006
           09198991007
           09198991008

ارتباط با مسئول فنی: با تلگرام mbkchem@ درارتباط باشید. 

 

خواص اسید فرمیک

ریشه لغوی فرمیک اسید از نام لاتینی مورچه (Formica) گرفته شده‌است. زیرا این ترکیب اولین بار از تقطیر تخریبی مورچه بدست آمد. اسید مورچه در فاز گازی و در هیدروکرینها به صورت دیمرهایی است که با پیوند هیدروژنی به هم متصل شده اند.

 

پیوند هیدروژنی میان مولکولهای فرمیک اسید باعث انحراف از قانون گازهای ایده آل در فاز گازی می شود . در حالت مایع و جامد شبکه ای نامحدود از مولکولهایی که با پیوند هیدروژنی به هم متصل هستند، تشکیل formic acid میدهند. بیشتر خواص formic acid همانند خواص سایر اسیدهای کربوکسیلیک میباشد اما این اسید نمیتواند آسیل کلرید ایجاد کند. این ماده در صورت تشکیل هریک ازاین ترکیبات، تجزیه شده و مونواکسید کربن ایجاد می‌کنند. حرارت دادن باعث تجزیه آن بر Co می‌شود. به آسانی احیاء شده و به فرمالدئید تبدیل می‌شود. 

این ماده تنها کربوکسیلیک اسیدی است که توانایی شرکت در واکنشهای افزایشی به همراه آلکنها را دارد. با آلکنها به آسانی باهم واکنش داده و استرهای فرمات ایجاد می‌کنند. این ترکیب در حضور اسید سولفوریک و هیدروفلوئوریک اسید، در واکنش شرکت کرده و اسیدهای کربوکسیلیک بزرگ‌تر ایجاد می‌کند. اسید مورچه در تماس با بازهای قوی ، اسیدهای قوی و آلومینیوم شدیدا واکنش می دهد. درمواجهه با اکسید کننده های پر قدرت ، الکلها و پراکسید هیدروژن شدیدا واکنش داده و منفجر می شود . کاتالیستها ممکن است باعث تجزیه این ماده و تولید آتش و انفجار همراه با گاز هیدروژن گردند . در صورت وارد کردن شوک به ترکیب این ماده با نیترو متان سبب انفجار می شود .  

این اسید سبب خوردگی سرب ، آلومینیوم ، آهن و فولاد می گردد . اما در برابر فولاد ضد زنگ آن هم با عیار بالا بی اثر می باشد. تجزیه آن منجر به تولید گرما و co2 می شود. 

 

خواص فیزیکی اسید فرمیک

 نام آیوپاک : متانوئیک اسید

نام متداول : اسیدفرمیک

 فرمول شیمیایی HCOOH 

فرمول مولکولی:  CH2O2 

 جرم مولی: 03.46 g/mol 

شکل ظاهری: مایع و بی رنگ 

چگالی: 1.22 g/mL 

دمای ذوب: 8.4 °C, 282 K, 47 °F 

دمای جوش: 100.8 °C, 374 K, 213 °F 

محلول در آب اسیدی (pKa) : 3.77

 

 فرمیک اسید در طبیعت علاوه بر مورچه در نیش بسیاری از حشرات مانند زنبور و همچنین گیاه گزنه نیز یافت می شود. و به عنوان ماده شیمیایی دفاعی مورد استفاده قرار می گیرد. وقتی متانول و مونواکسید کربن در حضور یک باز قوی مانند منواکسید سدیم باهم واکنش میدهند، مشتقی از این اسید به نام متیل فرمات تولید میشود. این واکنش در فاز مایع در فشار 06 atm انجام میشود . از هیدرولیز متیل فرمات، formic acid ایجاد میشود.

خاصیت اسیدی بودن این ماده باعث شده تا در صنعت نساجی و چرم سازی استفاده شود. در صنعت دباغی به منظور گندزدایی و خنثی کردن آهک در هنگام موزدایی پوست خام استفاده میشود، به هنگام رنگرزی چرم از این اسید به عنوان یکنواخت کننده استفاده می شود. در صنعت نساجی برای پایدار نمودن رنگ بر روی الیاف، رنگ آمیزی الیاف طبیعی و مصنوعی همچون پشم و نایلون و خنثی نمودن محلول قلیایی در هنگام شستشوی پارچه استفاده می شود. برخی از مشتقات formic acid مانند استرهای فرمات در صنعت خوشبوکننده ها مورد استفاده قرار میگیرند.

 

کاربرد اسید فرمیک

اسید مورچه به عنوان یک ترکیب شیمیایی واسطه ، حلال و ضدعفونی کننده استفاده می شود. عمده ترین مصرف این ماده در جهان در زمینه سنتز مواد شیمیایی می باشد. از جمله سایر مصارف این ماده می توان به عنوان مواد افزودنی صنایع غذایی، سنتز مواد دارویی همچون انسولین و کافئین و تولید حشره کش ها  و رنگ نساجی اشاره کرد. برای خنثی نمودن محیط قلیایی و تنظیم کردن PH نیز از formic acid استفاده می شود. به عنوان منعقد کننده در بسیاری از فر آیند های لاستیک سازی نیز استفاده میشود.

این ماده شیمیایی میتواند در غلظت های بالا بسیار خطرناک باشد. ولی در محصولات غذایی به عنوان نگهدارنده به منظور جلوگیری از فاسد شدن و آنتی باکتریال در غذای دام و در محصولات زراعی به عنوان افت کش استفاده میشود . دامداران با خرید formic acid و پاشیدن مقداری از آن روی علف تازه خشک شده باعث جلوگیری از فساد و پوسیدگی، حفظ شدن مواد مغذی تا حد بالا و همچنین باعث آسان شدن هضم علوفه در دام ها میشوند. برای جلوگیری از فساد غذای زمستانی دامها در مجتمع های بزرگ دامداری از formic acid استفاده میشود. در مرغداریها برای از بین بردن باکتری سالمونلا به غذای مرغها اضافه میشود. 

کاربرد فرمیک اسید در زنبورداری

یکی از دغدغه های اصلی زنبوردارن از بین بردن کنه های موجود در کندوی زنبور عسل خصوصا کنه واروا است. formic acid قابلیت از بین بردن 85 درصد کنه واروا موجود در کندوها را ار بین ببرد، علاوه بر این قابلیت از بین بردن سایر کنه ها را نیز دارد. 

از دلابل محبوب بودن این اسید در بین زنبورداران می توان به سهولت استفاده، قیمت ارزان، عدم ورود به عسل و از بین بردن کنه های موجود در لاروها اشاره کرد.

  

مصارف آرایشی بهداشتی

از دیرباز روغن مورچه به عنوان از بین برنده موهای زائد مورد استفاده قرار گرفته است. روغن مورچه ساقه مو را می سوزاند و باعث تاخیر در رشد آن می شود.

علاوه بر کاربردهای ذکر شده، از مشتقات به دست آمده از formic acid برای مقابله با شرایط لغزنده جاده ها در کشورهایی نظیر اتریش و سوئیس استفاده می شود. این کشورها که همواره با زمستان های سخت و جاده های لغزنده مواجه هستند، اکنون از فرمات که  نمک به دست امده از فرمیک اسید است، استفاده میکنند. فرمات نه تنها از روش سنتی نمک پاشی موثرتر است، بلکه از نظر محیط زیست نیز سازگارتر است. زمانی که فرمات به درستی استفاده شود، به شدت در جلوگیری از  لغزنده بودن جاده ها تاثیرگذار است، همچنین عملیات جمع آوری آن با ماشین و سایر تکنولوژی ها به مراتب راحت تر است. 

 

تولید اسید فرمیک

قسمت عمده فرمیک اسید به عنوان محصول فرعی در تولید سایر ترکیبات شیمایی، بویژه اسید استیک تولید میشود.  روش تولید در صنعت تولید ترکیبات شیمیایی، فرمیک اسید به مدت طولانی به عنوان ترکیبی که بهره وری کمتری را داراست، تلقی میشد. اما با روند رو به رشد استفاده آن در مواد نگهدارنده و آنتی باکتریال در غذای دام، امروزه در صنعت به این منظور تولید میشود.

 

MSDS اسید فرمیک

اسید فرمیک ماده ای بی رنگ، سمی و خورنده است. بیشترین خطر فرمیک اسید در تماس با پوست یا چشم توسط مایع یا بخار غلیظ آن است. تماس پوست با مایع یا بخار آن باعث سوختگی شیمیایی و در صورت تماس با چشم ممکن است باعث ایجاد آسیبهای دائمی در چشم شود. تنفس بخار آن موجب تحریک و سوزش دستگاه نفسی میشود. از آنجا که ممکن است مقادیری CO در بخار اسید فرمیک موجود باشد باید در نگهداری، حمل و نقل و استفاده از آن نکات ایمنی کاملا رعایت شود . 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو