اسید بوریک ، قیمت اسید بوریک ، فروش اسید بوریک

 

توضیحات محصول 

اسید بوریک یا هیدروژن بورات (ارتوبوراسیک اسید)، اسید لوئیس بور، اسید ضعیفی است که به عنوان ضدعفونی کننده، حشره کش و پیش ساز سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می شود. این ماده به شعله نیز مقاوم است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشخصات فنی و آنالیز اسید بوریک را مشاهده کنید.

قیمت اسید بوریک 

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش اسید بوریک اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت اسید بوریک و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

خواص اسید بوریک 

فرمول شیمیایی این ترکیب H3BO3  یا B(OH)3 می باشد و شکل آن به صورت بلورهای بیرنگ یا سفید رنگی است که قابلیت حل شدن در آب را دارد. این اسید به عنوان یک ماده معدنی، sassolite  نام دارد. متابوریک در دمای بالای 236 درجه سلسیوس ذوب شده و در بالای 300 درجه سلسیوس دهیدراته می¬شود و مواد حاصله تترا بوریک اسید یا پیروبوریک اسید می باشد (H2B4O ). 

4 HBO2 → H2B4O7 + H2O 

واژه اسید بوریک به هر یک از این ترکیبات اطلاق می­شود و در دماهای بالاتر تری اکسید بور تشکیل می­شود: 

H2B4O7 → 2 B2O3 + H2O

 

پیدایش 

بوریک اسید یا ساسولیت به طور طبیعی و در حالت آزاد در برخی مناطق آتشفشانی مثل ناحیه توسکانی در ایتالیا و لیپاری در ایسلند یافت می­شود، در این مناطق بوریک اسید همراه با بخار در شکاف های زمین وجود دارد. بوریک اسید ماده تشکیل دهنده سایر مواد معدنی مثل بورکس، بوراسیت و کولمانیت است. اسید بوریک و نمک آن علاوه بر موارد فوق در آب دریا و همچنین در بسیاری از گیاهان وجود دارد.

 

تولید اسید بوریک  

بوریک اسید در اثر واکنش بوراکس (سدیم تترا بورات دکاهیدرات) با واکنش اسیدهای معدنی مثل هیدروکلریک اسید حاصل می­شود: 

Na2B4O7•10H2O + 2 HCl → 4 B(OH)3 [or H3BO3] + 2 NaCl + 5 H2O 

اسید بوریک همچنین می­تواند محصول هیدرولیز تری هالید بور به صورت زیر باشد 

B2H6 + 6 H2O → 2 B(OH)3 + 6 H2 

BX3 + 3 H2O → B(OH)3 + 3 HX (X = Cl, Br, I( 

بوریک اسید قابلیت حل شدن در آب جوش را دارد و در دمای بالای 170 درجه سلسیوس به فرم دهیدراته (متابوریک اسید) طی واکنش زیر در می آید: 

H3BO3 → HBO2 + H2O

 

کاربرد اسید بوریک

 

دارویی 

اسید بوریک به عنوان ضدعفونی کننده سوختگی های جزئی و بریدگی ها به کار می رود و در پانسمان ها و پمادها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اسید بوریک در محلول های رقیق شستشوی چشم وجود دارد و به عنوان یک ماده آنتی باکتریال در درمان آکنه و عفونت ها موثر است. 

 

حشره کش 

بوریک اسید به عنوان حشره کش برای اولین بار در سال 1984 در آمریکا برای کنترل سوسری، موریانه ها، مورچه های آتشی کک و ماهی نقره ای مورد استفاده قرار گرفت. بی خطر  بودن این محصول به اندازه ای است که می توان از آن برای کنترل سوسری های خانگی استفاده کرد. این ترکیب موجب سایش اسکلت خارجی حشرات و از دست رفتن آب بدنشان می شود. همچنین اسید بوریک همراه با اتیلن گلایکول نقش مهمی در حفاظت از چوب در برابر حمله حشرات و قارچ ها و حفظ آنها از پوسیدگی دارد. 

 

بافر اسیدیته 

در استخرهای شنا از بوریک اسید به عنوان یک اسید ضعیف به منظور جلوگیری از افزایش اسیدیته استفاده می کنند، میزان اسیدیته این ماده  در آب 25 درجه سلسیوس 25/9 است.  

 

روغن کاری 

سوسپانسیون های کلوئیدی ذرات نانوی اسید بوریک قابل حل در روغن های گیاهی و بنزین است بنابراین می­تواند به عنوان یک روان کننده موثر در سطح سرامیک یا فلزات کاربرد داشته باشد.

 

انرژی هسته ای 

در برخی نیروگاههای هسته ای از اسید بوریک به عنوان خنثی کننده استفاده می شود. احتمال شکافت حرارتی با جذب برخی نوترون های حرارتی توسط بور در اسید بوریک کاهش پیدا می کند. 

 

صنعتی 

این ماده در صنعت تولید شیشه برای تولید ال سی دی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 کشاورزی 

برای جلوگیری از کمبود بور یا جبران کمبود آن به محلول های غذایی گیاهان افزوده می­شود.

 

 نکات ایمنی 

قرار گرفتن در معرض اسید بوریک به مدت طولانی میتواند خطرناک باشد همچنین در برخی موش های آزمایشگاهی منجر به اختلالات تولید مثلی می­گردد

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو