سولفات کبالت یک نمک کبالت محلول در آب با مصارف گوناگون صنعتی و کشاورزی است. ترکیبات مختلفی از سولفات کبالت باعث به وجود آمدن تومورهای سرطانی در محل تزریق به حیوانات شده است. همچنین گزارش ها اظهار داشته اند که قرار گرفتن در معرض ترکیبات حاوی سولفات کبالت می تواند باعث ایجاد سرطان ریه در انسان شود.

به دلیل اینکه هیچ گونه مطالعاتی مبنی بر ابتلا به سرطان جوندگان با نمک کبالت محلول وجود ندارد، تحقیقات پیرامون این موضوع در دست انجام و بررسی است. بدین منظور گروهی از نمونه های آزمایشگاهی (موش آزمایشگاهی و موش صحرایی)، متشکل از 50 موش نر و 50 موش ماده در معرض هوایی با ذرات معلق سولفات کبالت با غلظت 0، 3/0، 1.0 یا 3.0 میلی گرم بر مترمکعب به مدت 6 ساعت در روز، ۵ روز در هفته و جمعا 104 هفته قرار گرفتند. با قرار گیری در معرض این شرایط، تغییری در شرایط بقاء و وزن این موشها ایجاد نشد.

در موش های صحرایی، پروتئینوزیس (انباشت پروتئین های اضافه در بافت های بدن)،تومورهای التهابی و ورم در بافت های بینابینی در ریه در همه گروه های در معرض قرار گرفته مشاهده شد. ضایعات غیر نئوپلاستیک بینی و حنجره نیز به قرار گرفتن در معرض همه غلظت های سولفات کبالت نسبت داده شد. در 3.0  میلی گرم بر مترمکعب در موش صحرایی نر و در موش صحرایی ماده در معرض قرار گرفته با 1.0 یا 3.0 میلی گرم  بر مترمکعب، بروز علایم نئوپلاسم های آلوئولار / برونشیولار بیش از کسانی که در گروه های کنترل بودند افزایش یافت. تومورهای ریه با روند مثبت قابل توجهی در هر دو جنس رخ داده است. بروز علایم فئوکروموسیتوم آدرنال در 1.0 میلی گرم بر مترمکعب در موش صحرایی نر و در 3.0 میلی گرم بر مترمکعب در موش های ماده افزایش یافته است. ضایعات غیر نئوپلاستیک دستگاه تنفسی در موش ها خفیف تر از موش های صحرایی بودند. در موش ها، نئوپلاسم های آلوئولار / برونشیولار در 3.0 میلی گرم بر مترمکعب مردان و زنان نسبت به کسانی که در کنترل بودند بزرگتر بود، و تومورهای ریه با روند مثبت قابل توجهی رخ داده است. موش های نر ضایعات کبدی ثابت با یک عفونت هلیکوباکتر  هپاتیکوس داشتند. بروز علایم همانژیوسارکوماز کبد در گروه های موش نر در معرض قرار گرفته افزایش یافته بود. اگرچه، به دلیل عفونت، هیچ نتیجه گیری در رابطه با ارتباط بین همانژیوسارکوماز کبد و سولفات کبالت نمی تواند گرفته شود. به طور خلاصه، قرار گرفتن در معرض سولفات کبالت از طریق استنشاق منجر به افزایش بروز علایم نئوپلاسم های آلوئولار / بونشیولار و طیفی از التهاب، فیبروتیک و ضایعات پرولیفراتیو در دستگاه تنفسی موش های صحرایی و موش های ماده و نر می شود. فئوکروموسیتوماز آدرنال در موش های صحرایی ماده و احتمالا در موشهای صحرایی نر افزایش یافته بود.

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو