فروش اتانول آمین | قیمت اتانول آمین | اتانول آمین

 

مشخصات اتانول آمین

خانواده اتانول آمین ها شامل مونواتانول آمین،دی اتانول آمین و تری اتانول آمین است که کاربردهای زیادی دارند. چون این مواد شیمیایی ویژگی های الکل ها و آمین ها را با هم دارند و یک ترکیب آلی از خانواده آمین ها و الکل ها هستند، ظرفیت انجام واکنش شیمیایی با هر دو گروه را دارند. 

به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می­شوند و به عنوان یک الکل ،آبدوست هستند و میتوانند استریزه شوند.

به طور کلی اتانول آمین ها در فرآیند شیرین کردن گاز، به عنوان روان کننده و شوینده، همچنین در صنایع دارویی و کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

 تولید اتانول آمین 

ترکیب  اتیلن اکساید و آمونیاک طبق  واکنش زیرمنجر به تولید مونو اتانول آمین می­گردد: 

C2H4O + NH3 → H2NCH2CH2OH 

دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز طی واکنش های زیر حاصل می­شوند: 

C2H4O + H2NCH2CH2OH → HN(CH2CH2OH)2 

C2H4O + HN(CH2CH2OH)2 → N(CH2CH2OH)3 

سالانه 300 میلیون کیلوگرم اتانول آمین طی این واکنش ها تولید می­شود.

جدول زیر برخی مشخصات شیمیایی این سه ترکیب را نشان می­دهد.

 

نام

فرمول شیمیایی

وزن مولکولی

حلالیت در آب

نقطه جوش(سلسیوس)

نقطه انجماد(سلسیوس)

کشش سطحی(d)

مونواتانول آمین

H2NCH2CH2OH

08/61

کامل

4/170

5/10

3/48

دی اتانول آمین

HN(CH2CH2OH)2

14/105

کامل

268

0/28

5/48

تری اتانول آمین

N(CH2CH2OH)2

14/149

کامل

335

6/21

9/48

 

 

کاربرد اتانول آمین 

1- شیرین کردن گاز(GAS SWEETENING) 

مونو اتانول آمین و دی اتانول آمین با کربن دی اکسید دردمای  محیط ترکیب می شوند و وقتی در معرض دمای بالا قرار می گیرند گاز اسید و آمین (به منظور استفاده مجدد در این واکنش) تولید می کنند. در جریان سنتز گاز متانول آمین برای تصفیه گاز مورد استفاده قرار می گیرد و آمونیاک، هیدروژن و کربن مونواکسید تولید میکند. اولین آلاینده ای که طی این فرایند حذف می شود، کربن دی اکسید است. طی واکنش های بعدی که توسط دی متانول آمین در تصفیه طبیعی گاز در پالایشگاه صورت میگیرد، آلاینده هایی که حذف می شوند شامل کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید می باشند. 

 

2-  نساجی 

درفرآیند نساجی کاربرد اتانول آمین ها به عنوان واکنش حد واسط برای آماده سازی روکش های نخی بادوام و نرم کننده ها میباشد. چون مقدار آلکالین در صابون های آمینی کم است، این صابون ها برای پاک کردن ابریشم و پشم مورد استفاده قرار می گیرند. دی اتانول آمین و تری اتانول آمین در ساخت رنگ مصنوع ابریشمی نیز به کار می روند. 

 

3-  خشک شویی 

خاصیت آبدوستی اتانول آمین ها باعث می شود تا در خشک شویی کاربرد عمده ای داشته باشند. نمک های اتانول آمین خواص ضد الکتریسیته و ضد زنگ دارند و به همین علت در زمینه نرم کنندگی منسوجات نیز کاربرد دارند. 

 

4- فلز کاری 

وجود اسید عامل اصلی خوردگی سطح فلزات به خصوص در حضور رطوبت است. به منظور جلوگیری از خوردگی، اتانول آمین ها اغلب به عنوان خنثی کننده اجزای اسیدی در اسپری های روان کننده به کار می روند. 

 

5- مواد آرایشی و بهداشتی 

اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی می شوند. به خصوص تری اتانول آمین برای اوملسیون های روغن در آب امولسی فایرهای بسیار مناسبی هستند. ساختارکرمی و کف کردن شامپوها و لوازم آرایشی به دلیل دی اتانول آمین موجود در آنهاست که در واقع جز مواد معمول تشکیل دهنده این مواد می باشد. یکی از مشتقات دی اتانول آمین کوکو آمید دی اتانول آمین یا روغن نارگیل است که در شوینده ها از آن استفاده می شود. همچنین دی اتانول آمین ماده اولیه در تولید مورفولین نیز می باشد.  

 

جدول زیر به اختصار نقش هر یک از سه ماده(مونو اتانول آمین،دی اتانول آمین و تری اتانول آمین) را در صنایع مختلف نشان می­دهد.

صنایع

MEA

DEA

TEA* تجاری

TEA %99

تولید چسب

 

 

       √  

 

کشاورزی

 

 

 

پتروشیمی

 

جوشکاری

 

 

 

 

لاستیک

 

 

 

 

عکاسی

 

 

 

 

بتن

 

 

 

 

سیمان

 

 

 

 

 

*تری اتانول آمین تجاری شامل 15 درصد دی اتانول آمین است

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

محصولات مرتبط با این محصول