آهک هیدراته ، فروش آهک هیدراته

خواص آهک هیدراته

فرمول شیمیایی آهک هیدراته یا کلسیم هیدروکسید Ca(OH)2 است.  شکل ظاهری این ترکیب شیمیایی به صورت بلور یا پودر بی رنگ می باشد. وقتی آهک هیدراته تا دمای 512 درجه سلسیوس گرم شود، فشار جزئی آب در موازنه با کلسیم هیدروکسید به 101 کیلو پاسکال می¬رسد(فشار معمول جو) که کلسیم هیدروکسید را به کلسیم اکسید و آب تبدیل می کند:

Ca(OH)2 → CaO + H2O

شیر آهک به فرآیند سوسپانسیون کلسیم هیدروکسید در آب گفته می شود و  به محلول حاصل به اصطلاح آب آهک می¬گویند. خاصیت بازی آن باعث می شود تا با اسیدها و بسیاری از فلزات واکنش دهد. 

 

برای اطلاع از قیمت خرید و فروش آهک هیدراته با ما در ارتباط باشید.

تلفن: 02177641217

 

فرآیند تولید آهک هیدراته

آهک زنده ماده ای بسیار واکنش دهنده و در برابر هوا و رطوبت ناپایدار است. به صورت تجاری در اثر ترکیب شدن آهک زنده (CaO) با آب، آهک هیدراته یا آهک مرده طی واکنش زیر به دست می آید:

CaO + H2O → Ca(OH)2

 اصطلاحا آب موجب شکفته شدن آهک می شود. نام شیمیایی این ترکیب کلسیم هیدروکسید است. زمانی که آهک زنده هیدراته می شود دیگر در اثر ترکیب با آب از خود واکنشی نشان نمی دهد، به همین دلیل آن را آهک مرده یا آهک آب دیده می نامند. جهت تهیه آهک زنده می بایست سنگ آهک را در کوره های افقی حرارت داد. 

اما در شرایط آزمایشگاهی، آهک هیدراته از واکنش محلول های آبی کلسیم کلرید و سدیم هیدروکسید به دست می آید. فرم معدنی آهک هیدراته به صورت پورت لندیت نادر است اما در برخی سنگ های آتشفشانی و دگرگونی یافت می¬شود. تولید آهک هیدراته و هم چنین استفاده از آن ساده و ارزان قیمت است و به همین دلیل در مقیاس های وسیع تولید می¬شود. 

 

تاریخچه

آب آهک اولین بار در سال 1841 برای تصفیه آب رودخانه تیمز در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت و خاصیت باکتری کشی این ترکیب در این زمان تا حدود زیادی کشف شد.

 

کاربردهای آهک هیدراته

1. تصفیه آب و فاضلاب از جمله مهم ترین کاربردهای آهک هیدراته می باشد، چون کلسیم هیدروکسید ذرات ریز موجود در آب را به صورت لخته دراورده و ته نشین می نماید، در نتیجه آب شفاف حاصل می¬شود. همچنین قیمت پائین و سمیت کم آهک هیدراته باعث شده تا گزینه مناسبی برای این کار باشد. آب به خودی خود اسیدی است و این موضوع می¬تواند موجب زنگ زدن لوله های اّب شود اما حضور آهک هیدراته منجر به تنظیم pH آب های اسیدی می شود.

2. در صنعت کاغذ از آهک هیدراته برای تولید سدیم هیدروکسید که به منظور از بین بردن خاصیت خورندگی کاستیک سودا مصرف می شود، استفاده می کنند. این تبدیل بخشی از فرآیند کرفت (Kraft) است.

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو