آب اکسیژنه ، قیمت آب اکسیژنه ، فروش آب اکسیژنه

توضیحات محصول

H۲O۲ یک اکسنده متداول است و به عنوان سفید کننده استفاده می شود. از جمله ساده‌ترین پراکسیدهاْ هیدروژن پراکسید است. پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند.

 

قیمت آب اکسیژنه

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش آب اکسیژنه اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت آب اکسیژنه و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

خواص آب اکسیژنه 

آب اکسیژنه خالصH ۲O۲ یک مایع ناروانی است که مایعی بی رنگ و کمی چسبناک تر از آب است و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه کرد. نام دیگر آب اکسیژنه هیدروژن پراکساید است. تعریف دیگری که از هیدروژن پراکساید وجود دارد این است که مولکول آب به همراه یک مولکول اکسیژن اضافه است که البته تعریف نادرستی برای نشان دادن شباهت های آب اکسیژنه و آب می باشد. نقطه جوش هیدروژن پروکساید 2/150 درجه سلسیوس است که 50 درجه بیشتر از نقطه جوش آب است، به همین دلیل در مصرف خانگی محلول رقیق شده آن (3-6 درصد) مورد استفاده قرار می گیرد. در محلول های آبی، هیدروژن پروکساید به علت تشکیل باندهای اکسیژنی بین آب و هیدروژن پروکساید از سایر مواد خالص متمایز می شود.

 داروخانه‌هایی که آب اکسیژنه را به نام آب اکسیژنه رقیق می‌فروشند، محلولی از آب اکسیژنه در آب را که در ۱۰۰ قسمت آن سه قسمت آب اکسیژنه وجود دارد را ارائه می کنند. آب اکسیژنه مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع یک اکسید کننده ای قوی است. رادیکالهای OH ای که با تجزیه این ماده ایجاد میشوند، بیش از چند ثانیه در دسترس نیستند و در این مدت با خاصیت اکسیدکنندگی شدید خود، مواد آلی و معدنی را اکسید میکنند.

آب اکسیژنه به مرور تجزیه شده و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. تجزیه شدن آب اکسیژنه نسبت به محیط خنثی در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر صورت می‌گیرد. اگر به مدت ظولانی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب گردد. عمل تخریب آب اکسیژنه بر اثر گرد بعضی اجسام مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات زودتر صورت میگیرد.    

 در صورتی که بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده نظیر اسید فسفریک، اوره، اسید بنزوئیک و مانند آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌شود. از جمله خواص آب اکسیژنه اثر میکروب کشی و بوبری آن است و همچنین رنگها را نیز تخریب می‌کند چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد و همچنین بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود. 

آب اکسیژنه با خاصیت شدید اکسید کنندگی خود مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند را حذف می کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها کاهش می یابد. 

 

 

تولید آب اکسیژنه 

در گذشته هیدروژن پروکساید در اثر هیدرولیز آمونیوم پروکسی دی سولفات (که در اثر الکترولیز محلول امونیوم بی سولفات در سولفوریک اسید حاصل می­شود)  طی فرآیند زیر تولید می­شد: 

(NH4)2S2O8 + 2 H2O → H2O2 + 2 (NH4)HSO4 

یکی دیگر از روش های تولید هیدروژن پراکساید، واکنش هیدروژن با آب است اما مشکلی که تولید این ترکیب با روش مستقیم دارد این است که از لحاظ ترمودینامیکی این واکنش به سمت تولید آب یک طرفه است، اگرچه در کشورهای مختلف استفاده از فلزات به عنوان کاتالیزور برای تولید بیشتر H2O2 مد نظر قرار گرفته اما نتیجه گیری قطعی حاصل نشده است. 

اما در حال حاضر هیدروژن پراکساید طی فرایند آنتراکوینون که در سال1936 به رسمیت شناخته شد و در سال1939 اجرا شد، تولید می­شود.

 

کاربرد آب اکسیژنه

 

بهبود جوانه زنی بذرها 

بذررهای گیاهان برای حذف اسپورهای قارچ و همین طور افزایش قدرت جوانه زنی در این ماده خیس می­خورند.

 

ضد عفونی کننده 

این ماده یک ضدعفونی کننده خفیف است که در بریدگی های جزئی و خراش ها و سوختگی ها روی محل مورد نظر برای جلوگیری از ایجاد عفونت به کار برده می­شود. در واقع آب اکسیژنه با رساندن اکسیژن کافی به محل آسیب دیده موجب  تولید کف و در نتیجه حذف سلول های مرده و پاکسازی محل آسیب دیده می­گردد 

 

باغبانی 

باغبان ها محلول هیدروژن پراکساید ضعیف را به محلول های آبیاری اضافه میکنند تا علاوه بر افزایش اکسیژن رسانی بیماری پوسیدگی ریشه گیاهان بهبود یابد.

 

ماده سفید کننده 

حدود 60 درصد از کل هیدروژن پراکساید مصرفی جهان به عنوان سفید کننده خمیرکاغذ است، دومین کاربرد پر مصرف هیدروژن پراکساید برای تولید سدیم پربرات و سدیم پرکربنات که هردو به عنوان سفیدکننده خفیف هستند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

تصفیه آب 

در صنعت تصفیه آب برای حذف ناخالصی های اگانیک مورد استفاده قرار می­گیرد که طی فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته مثل واکنش فنتون رخ می­دهد. که منجر به تولید رادیکال های آزاد هیدروکسیل که بسیار واکنش پذیر هستند، این رادیکال های آزاد قادر به از بین بردن آلاینده های آلی مثل ترکیبات آروماتیک و هالوژنه ( که از بین رفتن آن ها عمدتا دشوار است) هستند.

 

عامل اکسیداسیون 

هیدروژن پراکساید اسید ضعیفی است و در واکنش با فلزات تولید هیدرپروکساید یا نمک پروکساید می­دهد، هم چنین این ماده  اکسید پروکساید را به تبدیل به پروکساید مربوطه می­کند برای مثال کرومیک اسید پس از واکنش با هیدروژن پراکساید  به شکل پراکساید آبی رنگ در می آیدCrO(O2)2 

هیدروژن پراکساید همچنین می­تواند ترکیبات سولفوره را اکسید کند که موجب می­شود بوی نامطبوع خود را از دست بدهند. 

Ph−S−CH3 + H2O2 → Ph−S(O)−CH3 + H2O

 

***لکه گیری از ظروف و لباس های آلوده و فرش و تابلو فرش، ضدعفونی کردن مواد غذایی مثل سبزیجات، پاک کردن شیشه و آینه از جمله کاربردهای خانگی هیدروژن پراکساید هستند.

***هیدروژن پراکساید غلیظ، گونه ای از اکسیژن فعال شده است که در سوخت پرتاب موشک کاربرد دارد. 

***هیدروژن پراکساید به عنوان یک اکسید کننده قوی

  

خطرات آب اکسیژنه 

پراکسید هیدروژن باید در محیطی خشک با تهویه مناسب و به دور از هرگونه ماده اشتعال زا ذخیره شود. بخار این ماده در شرایط آزمایشگاهی برای حیوانات سرطان زاست و لازم است برای حفظ ایمنی به صورت محلول آبی مورد استفاده قرار گیرند 

لازم است قبل از کاربرد این ماده برای شستشوی دهانی از مقدار زیادی آب با آب اکسیژنه استفاده کرد البته باید مراقب بود تا این محلول قورت داده نشود. هیدروژن پروکساید خالص در صورت جوشیدن و گرم شدن ایجاد انفجار خواهد کرد و تماس آن با پوست می¬تواند منجر به سوختگی شدید شود. غلظت های بالای آب اکسیژنه خطرناک است و میتواند آسیب جدی به پوست وارد کند. 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو