آب اکسیژنه ، قیمت آب اکسیژنه ، فروش آب اکسیژنه

 آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید چیست ؟ یک عامل اکسید کننده قوی است که در محلول های آبی به عنوان سفید کننده و یا ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده ناپایدار است و برای تثبیت آن باید ماده ای اضافی همانند استانیلید و یا ترکیبات مشابه با آن را به محلول اضافه کرد. 

شرکت مبتکران شیمی آمادگی خود را جهت فروش آب اکسیژنه اعلام می دارد. جهت اطلاع از قیمت آب اکسیژنه و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

خواص 

آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که مایعی بی رنگ و کمی چسبناک تر از آب است و با زحمت زیاد می‌توان آن را تهیه کرد. نام دیگر آن هیدروژن پراکسید است. تعریف دیگری که از این ماده وجود دارد این است که مولکول آب به همراه یک مولکول اکسیژن اضافه است که البته تعریف نادرستی برای نشان دادن شباهت های آب اکسیژنه و آب می باشد. نقطه جوش هیدروژن پراکسید 2/150 درجه سلسیوس است که 50 درجه بیشتر از نقطه جوش آب است، به همین دلیل در مصرف خانگی محلول رقیق شده آن (3-6 درصد) مورد استفاده قرار می گیرد. 

آب اکسیژنه موجود در داروخانه ها ، محلولی رقیق از این ماده است که دارای خلوص 3 درصد است .  مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع یک اکسید کننده ای قوی است. رادیکالهای OH ای که با تجزیه این ماده ایجاد میشوند، بیش از چند ثانیه در دسترس نیستند و در این مدت با خاصیت اکسیدکنندگی شدید خود، مواد آلی و معدنی را اکسید میکنند.

 

hydrogen peroxide با خاصیت شدید اکسید کنندگی خود مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند را حذف می کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها کاهش می یابد. 

 

 

تولید  

در گذشته هیدروژن پروکسید در اثر هیدرولیز آمونیوم پروکسی دی سولفات (که در اثر الکترولیز محلول آمونیوم بی سولفات در سولفوریک اسید حاصل می­شود)  طی فرآیند زیر تولید می­شد: 

(NH4)2S2O8 + 2 H2O → H2O2 + 2 (NH4)HSO4 

یکی دیگر از روش های تولید ، واکنش هیدروژن با آب است اما مشکلی که تولید این ترکیب با روش مستقیم دارد این است که از لحاظ ترمودینامیکی این واکنش به سمت تولید آب یک طرفه است، اگرچه در کشورهای مختلف استفاده از فلزات به عنوان کاتالیزور برای تولید بیشتر H2O2 مد نظر قرار گرفته اما نتیجه گیری قطعی حاصل نشده است. 

اما در حال حاضر تولید این ماده طی فرایند آنتراکوینون که در سال 1936 به رسمیت شناخته شد و در سال1939 اجرا شد، انجاممی­شود.

 

تولید آب اکسیژنه

 

کاربرد ها

 

بهبود جوانه زنی بذرها 

بذررهای گیاهان برای حذف اسپورهای قارچ و همین طور افزایش قدرت جوانه زنی در این ماده خیس می­خورند.

 

ضد عفونی کننده 

این ماده یک ضدعفونی کننده خفیف است که در بریدگی های جزئی و خراش ها و سوختگی ها روی محل مورد نظر برای جلوگیری از ایجاد عفونت به کار برده می­شود. در واقع آب اکسیژنه با رساندن اکسیژن کافی به محل آسیب دیده موجب  تولید کف و در نتیجه حذف سلول های مرده و پاکسازی محل آسیب دیده می­گردد. 

همین خاصیت باعث شده است که علاوه بر موارد فوق از این ترکیب برای روشن سازی پوست و ضدعفونی استفاده فراوان شود. البته استفاده باید با توجه به نوع پوست و مشاوره با پزشک متخصص صورت گیرد . 

 

آب اکسیژنه برای پوست

 

از کاربردهای دیگر این ماده در حوزه زیبایی استفاده برای روشن سازی مو است . با توجه به آسیب های احتمالی که آب اکسیژنه می تواند داشته باشد ، توصیه بر این است که هر 6 هفته یکبار و در ترکیب با جوش شیرین مورد استفاده قرار گیرد. 

 

باغبانی 

باغبان ها محلول هیدروژن پراکسید ضعیف را به محلول های آبیاری اضافه میکنند تا علاوه بر افزایش اکسیژن رسانی بیماری پوسیدگی ریشه گیاهان بهبود یابد.

 

ماده سفید کننده 

حدود 60 درصد از کل هیدروژن پراکسید مصرفی جهان به عنوان سفید کننده خمیرکاغذ است ، دومین کاربرد پر مصرف برای تولید سدیم پربرات و سدیم پرکربنات که هردو به عنوان سفیدکننده خفیف هستند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

تصفیه آب 

در صنعت تصفیه آب برای حذف ناخالصی های ارگانیک مورد استفاده قرار می­گیرد که طی فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته مثل واکنش فنتون رخ می­دهد. که منجر به تولید رادیکال های آزاد هیدروکسیل که بسیار واکنش پذیر هستند می شود، این رادیکال های آزاد قادر به از بین بردن آلاینده های آلی مثل ترکیبات آروماتیک و هالوژنه ( که از بین رفتن آن ها عمدتا دشوار است) هستند.

 

عامل اکسیداسیون 

hydrogen peroxide اسید ضعیفی است و در واکنش با فلزات تولید هیدروپروکسید یا نمک پروکسید می­دهد، هم چنین این ماده  اکسید پروکسید را به تبدیل به پروکسید مربوطه می­کند برای مثال کرومیک اسید پس از واکنش با هیدروژن پراکسید  به شکل پراکساید آبی رنگ در می آید

این ماده همچنین می­تواند ترکیبات سولفوره را اکسید کند که موجب می­شود بوی نامطبوع خود را از دست بدهند. 

 

Ph−S−CH3 + H2O2 → Ph−S(O)−CH3 + H2O

 

  • لکه گیری از ظروف و لباس های آلوده و فرش و تابلو فرش، ضدعفونی کردن مواد غذایی مثل سبزیجات، پاک کردن شیشه و آینه از جمله کاربردهای خانگی این ماده هستند.
  • هیدروژن پراکسید غلیظ، گونه ای از اکسیژن فعال شده است که در سوخت پرتاب موشک کاربرد دارد. 
  • هیدروژن پراکسید به عنوان یک اکسید کننده قوی

 

 

خطرات آب اکسیژنه 

پراکسید هیدروژن باید در محیطی خشک با تهویه مناسب و به دور از هرگونه ماده اشتعال زا ذخیره شود. بخار این ماده در شرایط آزمایشگاهی برای حیوانات سرطان زاست و لازم است برای حفظ ایمنی به صورت محلول آبی مورد استفاده قرار گیرند 

لازم است قبل از کاربرد این ماده برای شستشوی دهانی از مقدار زیادی آب با آب اکسیژنه استفاده کرد البته باید مراقب بود تا این محلول قورت داده نشود. hydrogen peroxide خالص در صورت جوشیدن و گرم شدن ایجاد انفجار خواهد کرد و تماس آن با پوست می تواند منجر به سوختگی شدید شود ، غلظت های بالای آن خطرناک است و میتواند آسیب جدی به پوست وارد کند. 

 

 

جستجو در سایت

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو